Hirvensalon Omakotiyhdistys on Turun suurimpia omakotiyhdistyksiä ja täyttää kuluvana vuonna 86 vuotta. Yhdistyksellä on jäseniä noin 800. Omakotiyhdistyksen hallituksessa meitä on 11 jäsentä, jotka puhallamme yhteen hiileen saarelaisten hyväksi.
Saarellamme elää jo pienen kaupungin verran ihmisiä ja asukasmäärä jatkaa kasvuaan. Lapsiperheiden osuus saarilla on suuri ja heidän huomiointi on mielestämme suuren yhteisön hyvinvoinnin perusedellytyksiä.
Edistämme ja valvomme Hirvensalon pienkiinteistöjen omistajien ja asukkaiden yhteistä etua. Järjestämme tapahtumia, teatteri-iltoja ja retkiä asukkaille, sekä tarjoamme venepaikkoja Pitkänpellonkadun venevalkamassa jäsenillemme. Otamme myös kantaa kaavoitukseen ja ympäristöön.
Uusi hallitus aloittanut työnsä
Juuri valitun hallituksen jäsenet ovat: Paul Aalto, Matti Aaltonen, Niko Aaltonen (pj), Lotta Bastman, Risto Järvinen, Satu Karlsson, Kari Koivuluhta, Jarmo Laivoranta, Heikki Lempinen, Sanni Liuke ja Kullervo Nevalainen. Varajäseninä alkaneella hallituskaudella toimivat Jerker Brandt, Jari Lehdonkivi, Nina Kaistaniemi, Petja Raaska, Annukka Teittinen ja Marjo Viherkoski.
Uusien ja vanhojen jäsenten tavoittaminen mukaan yhdistyksen toimintaan on myös alkaneen vuoden tärkeimpiä tavoitteita.
Vuonna 2024 järjestimme useita retkiä ja tapahtumia. Retki Olkiluodon ydinvoimalaan huhtikuussa, tutustuminen Seilin saareen elokuussa, teatteri-ilta ja tutustuminen Turun jätevesipuhdistamoon lokakuussa. Saarten joulujuhla järjestettiin yhteistyössä muiden toimijoiden kanssa joulukuussa. Lisäksi loppukesästä järjestimme aktiivista ohjelmaa kaupunginosaviikkoihin kuuluvien Hirvensalopäivien puitteissa.
On ilo asua saarella. Omakotiyhdistys haluaa toiminnallaan ajaa meidän kaikkien yhteisiä asioita ja tehdä Hirvensalosta entistä paremman paikan elää!
Lotta Bastman
Kirjoittaja on omakotiyhdistyksen viestintävastaava
Lisätietoja ja yhteydenotot
hallitus@hirvensalonomakotiyhdistys.fi
Seuraa meitä somessa: www.facebook.com/hirvensalonomakotiyhdistys
Ajankohtaista
- 23.4. puutarhailta kasvien ja kukkien parissa FLÖR Peltolassa jäsenille. Ja jäseneksi pääset liittymään kohtuullisella kahdenkymmenen euron jäsenmaksulla.
- Vielä muutamia venepaikkoja vapaana Pitkänsalmenkadun venevalkamassamme.